تحلیل سقوط داربست سعادت آباد

سقوط داربست علت‌های مختلفی دارد، که هر اتفاق و حادثه ای که منجر به سقوط می‌شود. باید واکاوی و علت یابی شود. در این مقاله به تحلیل سقوط داربست سعادت آباد پرداخته شده است.

تحلیل سقوط داربست سعادت آباد:

‌در مورخه دوم اردیبهشت ماه ۹۷ داربست ساختمانی ۱۱ طبقه در خیابان سعادت آباد تهران بالاتر از میدان کاج واژگون شد. خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت لیکن از آنجا که این حادثه و وقایع مشابه آن سالانه چندین بار در تهران رخ می دهد .

 حوادثی آبستن صدمات مالی و جانی برای عابرین و فعالین رسته ساختمان می باشد می بایست مورد موشکافی قرار گیرد تا بتوان با تدابیر صحیح ایمنی از وقوع آنها پیشگیری نمود.

نکته جالبی که در مورد این داربست وجود داشت که بر آن شدیم در مورد آن به بحث بپردازیم این است که این داربست از سه جنبه که معمولا باعث سقوط داربست‌ها می شود ایمن بود.

در چنین شرایطی سقوط داربست کاملا عجیب و دور از انتظار به نظر میرسید.

علت سقوط داربست سعادت آباد چه بود؟

قبل از بیان نمودن علت سقوط داربست بهتر است سه موردی را که داربست از آن جنبه ها ایمن بود را بیان نماییم.

اولا خوشبختانه داربست گونی کشی نشده بود. گونی کشیدن روی داربست اولین و مهمترین علت سقوط داربست‌ها می باشد.

چون گونی بعنوان بادبانی عمل خواهد کرد و بار باد منجر به سقوط داربست می شود.

ثانیا داربست سعادت آباد دارای کفراژ بود. ( کفراژ چیست؟ تعریف کفراژ: به داربست حجمی پشت داربست عادی که جهت نگهداری آن از نظر سقوط بکار می رود کفراژ گفته می شود ).

ثالثا داربست سعادت آباد بصورت L شکل اجرا شده بود یعنی داربست دو طرف نمای پروژه به طور همزمان موجود بود و به یکدیگر کلاف شده بود که این خود احتمال سقوطرا کاهش می دهد.

 اما اینکه چرا داربست سعادت آباد با در نظر گرفتن چنین موارد ایمنی داربست دچار حوادث داربست می شود و برای ما تبدیل به یک مورد مطالعاتی می شود نکته جالبی است.

آنچه که در فیلم سقوط  داربست سعادت آباد مشاهده می شود این است که نمای یک سمت پروژه ساخته و تکمیل شده است و در بسیاری موارد متاسفانه برخی مهار هایی که برای داربست در طبقات اجرا می شود توسط پیمانکاران دیگر باز می شود.

ناج افکت چیست؟

 نکته ای که معمولا از چشم مهندسان دور می ماند پدیده ناج افکت (nudge effect) است. ناج افکت همان پدیده ای است که در ساشه های سس باعث می شود که به راحتی بتوانیم آنها را باز نماییم.

بعبارت دیگر شیار کوچکی که با قیچی لبه ساشه سس زده می شود باعث می شود که بسته بندی در یک قسمت ضعیف شود.

چنانچه از همان قسمت تلاش برای باز نمودن آن نماییم به راحتی می توان آنرا باز نمود در صورتیکه بدون وجود این شیار کوچک حتی با دندان نیز باز نمودن آن سخت می نماید.

در بحث داربست مهارهایی که در گوشه های بالایی داربست نصب می شود از وقوع ناج افکت جلوگیری می کند ولی چنانچه این مهارها باز شود.

حتی اگر کل الباقی مساحت داربست دارای مهار باشد پدیده ناج افکت را خواهیم داشت و آنها مانند شیار لبه ساشه سس عمل خواهند کرد.

 لذا داربست از سازه رها شده و این گسیختگی به راحتی تحت جریان باد موجب گسیختگی مهارهای دیگر از سازه می شود تا به جایی که مشاهده می شود؛ داربست سعادت آباد بدون گونی کشی و با وجود کفراژ و با نصب بصورت دوطرفه در نمای ساختمان واژگون می شود.

نتیجه نهایی آنکه سازندگان می بایست اهتمام ویژه ای را نسبت به حفظ مهارهای گوشه های بالایی داربست نمایند.

 چنانچه داربستی در تمام سطح خود دارای مهار نباشد؛ لیکن با مهارهای بسیار محکم به دو گوشه بالایی سازه مهار شده باشد هرگز واژگون نخواهد شد.

امید است که با رعایت نکته مهمی که در این مقاله به آن اشاره شد شاهد کاهش خسارات جانی و مالی داربست در عرصه ساختمان سازی باشیم.

سقوط داربست در پروژه ایران مال
سقوط کارگر از داربست
سقوط داربست در خیابان سعادت آباد
سقوط داربست در برج مشهد

برق گرفتگی یکی از کارگران داربست کار

سقوط داربست
سقوط داربست روی پراید
loading